BACAK ESTETİK CERRAHİSİ

Bacak estetiği nedir?

Bacak estetiğini daha çok kadınlar tercih etse de erkeklerin de yaptırdığı bir operasyondur. Kilodan kaynaklı bacak kalınlığı, bacağın çok ince olması, çarpık olması gibi durumlarda bireyi fiziksel görünüşünden dolayı rahatsız edebileceği gibi psikolojik açıdan da bireyi olumsuz etkileyebilir.

Neden bacak estetiği?

Bacak estetik dış görünüşünden mutlu olmayan ve istediği görünüme kavuşmak isteyen insanlara yapılmaktadır. Bununla birlikte sağlık için de yapılmalıdır. Aşılanmayan bunun sonucunda felç geçiren çocuklarda bacaklarda şekil bozukluğu görülebilir. Doğuştan olan ‘club foot’ olarak adlandırılan ayak-bacak eğriliği olan bacak rahatsızlığı olan çocuklarda operasyon uygulaması zorunludur. Çocuklukta D vitamini eksikliği sonucu da bacaklarda deformasyonlar görülebilmektedir.

Bacak estetiği yapılması gereken durumlar

  • Çok ince ya da kalın bacaklar
  • Çarpık bacak
  • Asimetrik bacakla
  • O bacak

Bacak estetiği çeşitleri

Çarpık bacak çoğunlukla bacakta yağ dağılımının eşit olmamasından kaynaklanır. Kemik eğriliğine bağlı çarpık bacak çocukluk döneminde D vitamini eksikliği yaşayan çocuklarda görülür. Bu operasyonda kemik eğriliğine herhangi bir işlem yapılmaz. Çarpık bacak estetiği yapılırken yağ transferi yapılarak bacaktaki eşitsizlik giderilir ve düz bir bacak görünümü sağlanır. Yağ transferini her zaman yapmak mümkün değildir çünkü bazı bireylerde vücuttan yağ alınamaz. Bu durumda hiyalüronik asit veya hidrofilik jel gibi sentetik dolgularla yapılır. Yağ fazlalığında dolayı çarpık bacak oluşmuşsa liposuction işlemi yapılır.
üst bacağın, alt bacağın veya her ikisinin de olması gerekenden kalın olması sonucu bacak inceltme estetiği uygulanır. Belirleyen bölgelere liposuction işlemi yapılır. Sonra, ilgili alanlara bölgesel uyuşma sağlayan ve yağları çözen lokal anestezik içeren bir çözelti enjekte edilir.
Bacağın çok ince olması nedeniyle yapılan estetiktir. Vücuttan yağ alarak bacağa enjekte edilir. Eğer vücutta bu işlem için gerekli yağ bulunmuyorsa implant takılır. İmplant diz ve ayak bileği arasına takılır. Kişinin implanta alışması zaman alabilir. Bu sebeple çıkartmak isteyen bireylere rastlanmaktadır. Bir hafta sonrasında yürüyüşe başlanmalıdır.
Yüksek miktarda kilo veren kişilerde üst bacağın iç kısımlarında sarkma oluşabilir. Bu sarkmalar genellikle uyluk iç tarafında ortaya çıkar. Bazı durumlarda uyluğun tamamı sarkmış olarak da görebiliriz. Bu durumda ise uyluk germe ameliyatı uygulanır. Fazla deri ve yağ dokusu çıkartılır eğer sarkmış deri varsa onun da alınması gerekir. Kesi yerleri yan yana getirilip dikilir.
Diz bacakta estetik açıdan en çok dikkat çeken yerdir. Dizde aşırı yağ birikimi oluştuğunda liposuction yöntemi kullanılarak yağ alımı gerçekleşir. Tam tersi yağ dokusunun azalması sonucu da dizde buruşmalar görülür. Bunun için de mezoterapi uygulayarak derinin genleşmesi sağlanır.