ÇENE – ELMACIK KEMİĞİ ESTETİK CERRAHİSİ

Elmacık kemiği estetiği

Yüzün yapısında bir üçgen yapısı vardır. Elmacık kemikleri ve çeneden oluşur. Zaman geçtikçe yüzdeki üçgen görünüm yerini dikdörtgen şekline bırakır. Ülkemizde elmacık kemiği çıkıklığı çok yaygın değildir.  Bu sayede daha genç bir görünüm sağlanır. Yaşla birlikte yüzün aşağıya yer değiştirmesiyle birlikte de elmacık kemiği çok belirgin değildir. Fakat elmacık kemiğinin belirgin olması istenilen bir durum olduğundan çeşitli yöntemlerle büyütülebilir.

Elmacık kemiklerinin büyütmek için 2 yöntem kullanılmaktadır:
Kişinin vücudundan alınan yağ elmacık kemiğine enjekte edilir. Lokal anestezi yöntemiyle yapılır.
Yüz ortasında düzleşme ileri aşamada olduğunda kullanılır. Ağız içinden yapılan kesiden girilerek protez elmacık kemikleri üzerine yerleştirilir. Ameliyat sonrası yanaklarda sızlama, morluk, şişlik görülebilir. Bu komplikasyonların azalması için bölgeye soğuk uygulanmalı ve baş yukarı yatılmalıdır.

Çene estetiği

Çene yüzdeki diğer yapılarla uyum içerisinde olmalıdır. Çene kemiklerindeki sorunlar farklı yöntemlerle giderilebilir.

Çene ucu (Genioplasti) estetiği nasıl uygulanır?

Çene ucu estetiğinden önce çeşitli muayeneler yapılır. Bunda yüzdeki gelişimi, çene ve yüz oranına, ortognatik oluşacak diş sorunlarına bakılır. Bu operasyon 1 saat sürmektedir. Operasyon sonra ağrı günlük hayatta kullanılan ağrı kesicilerle giderilecek kadardır. Operasyon sonrası bir hafta sıvı beslenilmelidir. Bu operasyonda çenenin altından ya da ağız içinden bir kes, açılarak buradan protez yerleştirilir.

 

Çene ve elmacık kemiği estetiğinde kullanılan implantlar:

Alt çene kemiğinin olması gerekenden geride olan kişilere uygulanır. Çene çene ucu implantları ya da silikon çene ucu implantları kullanılarak öne doğru uzatılır ve bir orantı sağlanmış olur. Bu implantların hastaya uygun kalınlıkta ve uzunlukta olanı kullanılmaktadır. Politetrafiloruetilen implantları diğelerinden farklı olarak zamanla hücre içine girerek kemikleşmeye başlar. Ameliyat sonrası 1-2 gün yumuşak diyet ile beslenilmelidir.
Mandibula’nın gerektiği kadar gelişmediği durumda yapılmaktadır. Bu yöntem için bireye özgü olarak farklı implantlar kullanılır.
Genellikle burun estetiği ile birlikte yapılırç üst çene gelişiminin az gelişmesidir. Bu durumda çenede bir oransızlık görülür. Ağız içinde bir kesi yapılarak implant yerleştirilir.
Bu operasyonda kullanılan implantlar farklı kalınlıkta ve uzunluktadır. Kişiye uygun olan seçilmelidir. Operasyon sonrası birkaç gün yumuşak besinler tüketilmelidir. Lokal veya genel anestezi uygulanabilir. İmplantlar üst dudak ve dişler arasındali bölgeden kesiler açılarak yerleştirilir.