LIPPENÄSTHETIK

Die Lippen nehmen aufgrund ihrer Nähe zu Bereichen wie Nase und Kinn einen wichtigen Platz in der Ästhetik des Gesichts ein. Bei der Lippenästhetik handelt es sich nicht um unbequeme Lippen, die den Anschein aufgeblasener Lippen erwecken.

Ästhetische Anwendungen der Lippen

  • Dudakların kalınlaştırılması/dolgunlaştırılması: dudağa hacim kazandırmak için uygulanmaktadır. Farklı şekillerde yapılabilir geçici ve kalıcı olarak tercih edilebilir. hyalünorik asit kullanılabilir ama süre olarak 6-9 ay sonra dudak eski görünümüne kavuşur. Daha kesin bir çözüm isteniyorsa dudak dokusu altına yerleştirilen implantlar veya dudak dokusu içine yağ enjeksiyonu tercih edilmelidir.
  • Dudakların inceltilmesi: rahatsız edici kalınlıkta olan dudaklara uygulanan bir işlemdir. Daha çok erkeklere uygulanmaktadır.
  • Üst dudağın yukarı kaldırılması: yaşlanmaya bağlı veya genetik olarak üst dudak aşağıya doğru yer değiştirir. Bu durumda hem daha yorgun bir görüntüyle karşılaşılabilir hem de dudağın daha ince görünmesine sebep olur. Dudağın iç kısmına gevşetici enjeksiyonlar verilerek dudağın şişmesi ve yukarı kalkması sağlanabileceği gibi Lip lift ameliyatı olarak da adlandırılan dudak ve burun arasındaki mesafeyi azaltan cerrahi bir operasyonla da bu işlem gerçekleştirilebilir.
  • Dudak çizgilerinin giderilmesi: dudak çizgilerinin yok edilmesi mümkün olmasa da azalmasını sağlayabiliriz. Özellikle sigara içenlerde görülür. Dudağa dolgu yaparak oluşan kırışıklıklar azaltılabilir. Üst dudakta görülme sıklığı daha yüksektir.
  • Dudak kıvrımlarının düzenlenmesi ve sınırlarının belirginleştirilmesi: estetik bir görüntü sağlamak için dudak kontörü yapılır. Üst dudakta eros yayı gibi bir hat çizerken alt dudaklarda yukarıya bakan bir parantez gibidir.

Was ist zu beachten?

Nach einer Lippenästhetik können Komplikationen wie lokale Infektionen, Wundheilungsstörungen, Narbenbildung, Blutungen, Taubheitsgefühle oder Empfindungsstörungen aufgrund von Schädigungen des Nervengewebes auftreten. Um den Erfolg der Lippenästhetik zu gewährleisten, sollten auch bekannte Krankheiten berücksichtigt werden. Diabetes und chronische Nierenerkrankungen beeinträchtigen die Wundheilung, und der gewünschte Erfolg bleibt möglicherweise aus, da sich auch die Hautstruktur verschlechtern kann.