STOMACH OPERATIONS

What is Bariatric Surgery?

Bariatric surgery is used as a treatment method including restrictive, malabsorptive and combined surgical interventions in people who can change the anatomy of the GI tract and who are not successful in conservative treatment of obesity. Before an extremely obese person is considered for surgery, a comprehensive program that includes exercise, lifestyle modification, psychological counseling and family involvement must be shown to be successful. It has been recognized as the only long-term effective treatment for class III obesity with a BMI of 40 or more (or a BMI of 35 or more with comorbidities). The aim of surgery is to achieve 50-75% body weight loss within 5 years.

En sık kullanılan yöntemdir. Midenin yaklaşık olarak %80’inin çıkartılmasıyla yapılır. Bu şekilde mide hacmi küçültülmüş olur. Ghrelin hormonu salgısı azaldığı için iştah azalır. Hem hormonal olarak hm de mide boyutunun değişmesinden dolayı zayıflama görülür.  Zımbalama hattında sızıntılar olabilir.
Gastrik bypass’a oranla daha basit bir yöntemdir. Gastrik bypass ameliyatlarından farklı olarak her ikisinde de mide küçültülür ama gastrik bypass ameliyatında bağırsak mide kesilirken mini gastrik ameliyatında bağırsak kesilmeden mideye bağlanır.

Kısıtlayıcı bir yöntemdir. Mideye proksimal olarak 30 mL hacimli küçük bir torba oluşturulur. Bu alanın doldurulması kişiyi tok hissettirir ve bu da daha az gıda tüketimine yol açar. Bu yöntem Kolay uygulanabilir, geri dönüştürülebilir.

Mide botoksu endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine botilinum toksini enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlemle ghrelin olarak adlandırılan açlık hormonu seviyesinde azalma görülür. Böylece mide boşalması yavaşlar ve açlık hissinin oluşumu gecikir. Bu işlem günümüzde fazlaca kullanılmaktadır. Botoksa alerjisi olanlar ve kas hastalığı olanlar için önerilmez.
Mideye endoskopik olarak yerleştirilir. Mide hacmini azaltarak ve vagus siniri üzerine baskı uygulayarak tokluk sağlar. En sık görülen komplikasyonu kusmadır. Bu yöntemin en büyük artısı normal beslenme düzenine porsiyon kontrolü yaparak devam edilmesidir. Kilo verilip beslenme alışkanlığının sağlanarak balon çıkarıldığında da kilo korunumu sağlanabilir.

Indications for Bariatric Surgery

In most fields, qualifications for bariatric surgery include

 • BKI ≥ 40 veya 45 kg'dan fazla kilolu.
 • BKI ≥ 35 ve T2DM, hipertansiyon, uyku apnesi ve diğer solunum bozuklukları, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, osteoartrit, lipit anormallikleri, gastrointestinal bozukluklar veya kalp gibi en az bir veya daha fazla obezite ile ilişkili komorbidite hastalık.
 • Önceden kilo verme çabalarıyla belirli bir süre devam eden sağlıklı bir kilo kaybına ulaşamama.
 • En az 5 yıldır fazla kilolu olmak ve cerrahi olmayan seçenekler denemek ancak başarısız olmak
 • 18-65 yaş (özel durumlarda ergen ve ileri yaş)

What are these factors important for Adolescents and Older Adults in Special Situations?

Adolescents

 • BMI> 40 + komorbidite
 • 6-12 aylık cerrahi olmayan tedaviye cevap vermeme
 • İskelet ve vücut gelişimini tamamlamış olmak
 • Ameliyattan önce ve sonra tıbbi psikolojik değerlendirmelere katılmak İleri yaş(>60 yaş)
 • Fayda-kayıp oranı
 • Yaşam kalitesi
 • Hayatta kalma süresi

Contraindications to Bariatric Surgery

 • 18 yaşın altında veya 65 yaşın üzerinde olmak
 • Tedavi edilmeyen ve obeziteye neden olan bir endokrin hastalık varlığı (Cushing, hipotiroidizm, insülinoma gibi)
 • Tedavi edilmeyen bir yeme bozukluğu (bulimia nervosa gibi) olması
 • Tedavi edilmeyen majör depresyon veya psikoz
 • Şiddetli koagülopati varlığı
 • Anestezi almaya engel olabilecek ciddi kalp hastalığına sahip olmak
 • Alkol veya madde bağımlılığı
 • Yaşam boyu vitamin replasmanı veya kalori kısıtlayıcı diyet gibi diyet önerilerine uyulmaması
 • Gebelik durumu ya da 12-18 ay içinde gebelik planlama
 • Kanser hastası olma
 • Şiddetli gastroözofageal reflü (GERD) (özellikle sleeve gastrektomi için)
 • Portal hipertansiyon
 • Crohn hastalığı olan hastalarda gastrik bypass cerrahisi

Bariatric Surgery methods

Sleeve gastrectomy (Sleeve Gastrectomy)

It is the most commonly used method. It is done by removing approximately 80% of the stomach. In this way, the stomach volume is reduced. Appetite decreases as the secretion of the hormone ghrelin decreases. Weight loss is seen both hormonally and due to the change in stomach size. There may be leaks in the stapling line.

Gastric Bypass - Roux-En-Y Gastric Bypass (RYGB)

With this method, the stomach is reduced to the size of a coffee cup. It then connects directly to the small intestine, allowing nutrients to be absorbed and excreted without digestion. The small volume of the stomach ensures that the food consumed is limited. Poor absorption also supports this, accelerating weight loss. Malnutrition causes vitamin and mineral deficiencies.

Mini Gastric Bypass

It is a simpler method compared to gastric bypass. Unlike gastric bypass surgeries, the stomach is reduced in both, but in gastric bypass surgery, the intestine is cut into the stomach, while in mini gastric surgery, the intestine is connected to the stomach without being cut.

Gastric band (Gastric band, clamp)

It is a restrictive method. A small bag with a volume of 30 mL is created proximal to the stomach. Filling this space makes you feel full, which leads to less food consumption. This method is easily applicable, recyclable.

Stomach Botox

Gastric Botox is the process of injecting botulinum toxin into certain parts of the stomach by endoscopic method. This reduces the level of the hunger hormone ghrelin. This slows down gastric emptying and delays the onset of hunger. This procedure is widely used today. Not recommended for those allergic to Botox and those with muscle disease.

Intragastric balloon (Gastric Balloon)

It is inserted endoscopically into the stomach. Provides satiety by reducing stomach volume and exerting pressure on the vagus nerve. The most common complication is vomiting. The biggest advantage of this method is that the normal diet can be continued with portion control. Weight maintenance can also be achieved when the balloon is removed by losing weight and maintaining eating habits.

Nutrition after Bariatric Surgery

Nutrition and physical activity are of great importance after bariatric surgery. Regular nutrition and exercise should be part of every aspect of your life. So it should be part of your life. In order to transition to a normal diet after bariatric surgery, certain processes must be passed. Different diets are applied at different times in the postoperative period.

Berrak sıvılarla başlar. Ameliyattan birkaç gün sonra uygulanır. Kısa süreli bir geçiş diyetidir. Karbonat, şeker ve kafein içermeyen berrak sıvılar, çok az enerji içeren veya hiç enerji içermeyen, sıvı ve elektrolit sağlayan bir diyettir.
Berrak sıvı diyetten sonra yaklaşık 14 gün boyunca uygulanır. Yüksek protein içeriğine sahip gıdalar artık bu aşamada tüketilmeye başlanabilir. Şekersiz meyveli içecekler, yağsız süt, soya sütü, Hindistan cevizi sütü, tavuk suyu, kafeinsiz çay kahve tüketilebilir.
Püre diyeti postoperatif 2., 3. ve 4. haftalarda uygulanır. Bariatrik cerrahide püre diyetleri puding ve ezilmiş patates yoğunluğunda olacak şekilde blenderize edilmiş ya da yeterli sıvı ile sıvılaştırılmış besinlerden oluşur. Omlet ve konserve balık (tuna ya da somon) gibi besinler püre diyeti ile uyumlu değildir. Meyveler ve sebzeler pürede yer alabilir. Öncelikle proteinli besinler, sonra sebzeler ve meyveler, en son tahıllar tercih edilmelidir. Yaklaşık 1800 ml günlük sıvı tüketilmelidir ve su yemekler arası yavaş yavaş tüketilmelidir. Öğün sırasında sıvılardan kaçınılmalı ve yemek yedikten sonra 30 dakika sıvı tüketimi için beklenmelidir. Baharatlı, çok sıcak ya da çok soğuk besinlerden kaçınılmalıdır Hangi besinin tolere edilebildiğinin iyi anlaşılması için bir öğünde sadece bir yeni besin denenmelidir.
Doğrama, öğütme, ezme ve püre yapma işlemlerini kapsar. • Yumuşak diyetler 5., 6., 7. ve 8. haftalarda uygulanır. Protein kaynaklı besinler ilk tüketilir. Akabinde sebzeler, meyveler ve sonra tahıllar tüketilmelidir. Günlük 1800 ml sıvı (protein sıvıları dahil) yemek öğünleri arası yavaş yavaş tüketilmelidir. Öğün sırasında sıvı tüketmekten kaçınılmalıdır. Yemek sonrası sıvı tüketimine devam etmek için 30 dakika beklenmelidir. Tüm besinler yumuşak olmalı ya da yumuşak kıvamda pişirilmelidir. Tüm besinlerin çok iyi çiğnenmesi gerekmektedir.
Bariatrik cerrahi sonrası standart diyete 9. haftada başlanır. Hedef sıvı tüketimi günlük yaklaşık 1800 ml’dir. Öğünlerde sıvı tüketmekten kaçınmaya devam edilir ve öğün sonrası sıvı tüketimine devam etmek için 30 dakika beklenmelidir. Marul ve havuç gibi çiğ sebze tüketimine başlanabilir. Ancak salatalık gibi sert yüzeyli ve büyük tohumlu olan besinlerden kaçınılmalıdır. Besinler iyi tolere edilebilmeleri için hızlı tüketilmemeli ve çok iyi çiğnenmelidir. Ameliyattan üç ay sonra diyetin çeşitliliği arttırılabilir ve tüm besin gruplarındaki besinler tüketilebilir

Complications of Bariatric Surgery?

Complications vary depending on the type of surgery. These complications are triggered by advanced age and blood clotting problems. People who are extremely obese are also likely to experience these complications. Usually;

Gastrointestinal semptomlar:

 • Kronik kusma
 • Kilo vermeye bağlı ciltte sarkmalar
 • İshal
 • Soğuk intoleransı
 • Saç kaybı
 • Yetersiz beslenme nedeniyle zayıflık
 • Anoreksi
 • Laktoz intoleransı
 • Dumping sendromu
 • Dehidratasyon

What should be the process before Bariatric Surgery?

The use of aspirin or aspirin-containing drugs and blood thinners should be stopped. Before surgery, the dietitian should determine the nutritional deficiencies and current nutrient intake and requirements of the individual and apply a nutrition program specific to the individual.

What should be adequate weight loss after Bariatric Surgery?

Optimal weight loss is to lose 50-80% of excess body weight.

Pregnancy after Bariatric Surgery

It is possible to become pregnant 18 months after bariatric surgery. However, if the individual has had sleeve gastrectomy surgery, he/she should wait 1 year.