EYEBROW LIFT SURGERY

With the aging process, the whole face begins to sag downwards. The first symptoms are also seen in the forehead and muscle area. Eyebrows may fall with aging. The sagging of the eyebrows together with the eyelids may adversely affect vision by gathering over the eyes in the future.

It is possible to have a younger appearance with brow lift surgery. In addition, sagging eyebrows give a more irritable and tired impression. Malnutrition, aging, smoking, stress, facial paralysis, various tumors on the face can cause eyebrow sagging.

What should be the ideal eyebrow shape?

The ideal eyebrow shape is not the same for every facial structure. This should be decided in consultation with an expert. In addition, when generalizations are made;

It is recommended that people with round faces should have sharply angled eyebrows, those with oval faces should have slightly angled eyebrows, people with long faces should have straight eyebrows, and people with square or angular faces should have arc-shaped eyebrows.

Types of brow lift surgery:

Günümüzde en sık kullanılan yöntemdir. Endoskop adı verilen küçük ve ince kameralar yardımıyla minicik kesilerden gerçekleştirilen bir uygulamadır. İz bırakılmadan gerçekleştirilir. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatlarında saçlı derinin iç kısımlarında birkaç farklı noktadan küçük delikler açarak yapılır. Neredeyse hiç kanamaya yol açmaz, iz bırakmaz, saç kaybı oluşmaz. Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında ise daha az morluk ve şişlik gözlenir, daha hızlı iyileşme gözlenir. Bu operasyon 1-2 saat sürmektedir. Operasyondan 2 gün sonra banyo yapılabilir, 3 gün sonra iş hayatına dönebilir.
ilk olarak kaş şekli belirlenir daha sonra saçlı deri üzerinde minik kesikler yapılarak bu kesiklerden geçirilen dikiş ile kaşa kadar indiriliyor ve bu sayede kaş kaldırma işlemi başarıyla gerçekleştiriliyor. 15-20 dakika uygulama sürmektedir. Fakat kullanım süresi kısadır. Kişinin mimik hareketlerine bağlı olarak 6ay-3 sene arası bir kullanım süresi vardır. Tekrarlanması gerekmektedir.
Kişinin şakak kısmından saçlı deri çıkarılmasıyla uygulanmaktadır. Bu yöntem zaman geçtikçe dikişlerin saçsız bölgeler oluşumuna neden olur. Zamanla deri gevşer ve dikişler görünür hale gelmektedir.