AESTHÉTIQUE DES LÈVRES

Les lèvres occupent une place importante dans l’esthétique du visage en raison de leur proximité avec des zones telles que le nez et le menton. Les lèvres esthétiques ne sont pas des lèvres inconfortables qui donnent l’apparence de lèvres gonflées.

Applications esthétiques pour les lèvres

  • Dudakların kalınlaştırılması/dolgunlaştırılması: dudağa hacim kazandırmak için uygulanmaktadır. Farklı şekillerde yapılabilir geçici ve kalıcı olarak tercih edilebilir. hyalünorik asit kullanılabilir ama süre olarak 6-9 ay sonra dudak eski görünümüne kavuşur. Daha kesin bir çözüm isteniyorsa dudak dokusu altına yerleştirilen implantlar veya dudak dokusu içine yağ enjeksiyonu tercih edilmelidir.
  • Dudakların inceltilmesi: rahatsız edici kalınlıkta olan dudaklara uygulanan bir işlemdir. Daha çok erkeklere uygulanmaktadır.
  • Üst dudağın yukarı kaldırılması: yaşlanmaya bağlı veya genetik olarak üst dudak aşağıya doğru yer değiştirir. Bu durumda hem daha yorgun bir görüntüyle karşılaşılabilir hem de dudağın daha ince görünmesine sebep olur. Dudağın iç kısmına gevşetici enjeksiyonlar verilerek dudağın şişmesi ve yukarı kalkması sağlanabileceği gibi Lip lift ameliyatı olarak da adlandırılan dudak ve burun arasındaki mesafeyi azaltan cerrahi bir operasyonla da bu işlem gerçekleştirilebilir.
  • Dudak çizgilerinin giderilmesi: dudak çizgilerinin yok edilmesi mümkün olmasa da azalmasını sağlayabiliriz. Özellikle sigara içenlerde görülür. Dudağa dolgu yaparak oluşan kırışıklıklar azaltılabilir. Üst dudakta görülme sıklığı daha yüksektir.
  • Dudak kıvrımlarının düzenlenmesi ve sınırlarının belirginleştirilmesi: estetik bir görüntü sağlamak için dudak kontörü yapılır. Üst dudakta eros yayı gibi bir hat çizerken alt dudaklarda yukarıya bakan bir parantez gibidir.

Que faut-il prendre en compte ?

Après l’esthétique des lèvres, des complications telles qu’une infection locale, des troubles de la cicatrisation, l’apparition de cicatrices, des saignements, un engourdissement ou une perte de sensation en raison d’une atteinte du tissu nerveux peuvent survenir. Les maladies connues doivent également être examinées pour garantir le succès de l’esthétique des lèvres. Le diabète, les maladies rénales chroniques ont un effet négatif sur la cicatrisation des plaies et le succès souhaité peut ne pas être atteint car la structure de la peau peut également se détériorer.