KARIN GERME(ABDOMİNOPLASTİ) AMELİYATI

Karın germe ameliyatı her iki cinse de yapılmaktadır. Karında oluşan deri fazlalığı, yağ fazlalığı, sarkıklık gibi komplikasyonların giderilmesi için yapılmaktadır.  Kadınlarda doğuma bağlı özellikle de iki doğumdan sonra oluşmuş deformasyonların, sarkmaların, gevşemelerin, çatlakların giderilmesi için yapılır. Erkeklerde ise aşırı kilo almaya bağlı olarak oluşabilir. Diyet ve sporun yeterli olmadığı durumlarda karında gevşemiş karın derisi alınır, vücuttaki fazla yağlar alınarak düz bir görüntü elde etmek için bu yöntem sıklıkla kullanılır.

Karın germe operasyonu 2 farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bu operasyon planlanırken derideki sarkıklığın derecesi, karın derisinin elastikiyeti ve karın duvarı kaslarındaki gevşeklik göz önüne alınarak planlama yapılır.

Karın bölgesinde ciddi derecede sarkma ve gevşeklik varsa bu yöntem kullanılmaktadır. Karın duvarındaki yağ miktarının fazla olduğu durumlarda kullanılmaktdır. Genellikle hızlı kilo alıp veren kişilerde ve ikiden fazla doğum yapan kadınlarda tercih edilir. Bu ameliyat yapılmadan öne bel ve karın bölgesine liposuction uygulanarak vücuda şekil verilmesi kolaylaştırılır.
Karın bölgesindeki sarkıklık, çatlak veya gevşeklik ileri düzeyde değilse bu yöntem kullanılır. Bu işlem sadece göbek deliği altındaki bölgede oluşan komplikasyonların giderilmesini içermektedir. Bu işleme ek olarak liposuction da uygulanabilir.

Karın germe ameliyatından sonra oluşabilecek komplikasyonlar

Bu komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama görülebilir. Oluşabilecek komplikasyonları önlemek için ani hareketler yapılmamalı ve doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Ameliyat Süresi

Karın germe estetik ameliyatının süresini karın bölgesinin alanı, karın bölgesindeki deri fazlalığının ne kadar olduğu, uygulanacak olan dikiş tekniği, bu bölgeden yağ alınıp alınmayacağı, karın kaslarının etkilemektedir. Total abdominoplasti yani tam karın germe ameliyatı karın hacmine bağlı olarak 3,5-4 saat sürmektedir. Mini karın germe ameliyatının ise süresi 1,5-2 saat aralığında sürmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Karın germe operasyonu sonrasında hasta durumuna bağlı 1-2 gün sonra taburcu olabilmektedir. Ameliyat sonrası verilen özel korseyi hasta 1 ay kullanmalıdır. Bu korse karın amaçlanan şekle gelebilir. Ameliyattan 4 saat sonra birinin yardımıyla yürümeye başlatılabilir ama 1 gün sonra artık hasta tek başına yavaşça yürümeye başlayabilir. İlk 1 hafta dikişler tam kaynamadığından şiddetli derecede hapşırma, öksürme, ıkınma gibi durumlar dikişlerin atmasına sebep olabilirken şiddetli olmayan durumlarda birey acı hissettirebilir. Hasta 2-3 gün sonra rutin hayatına dönebilir, duş alabilir. Çalıştığı işe bağlı olarak ağır yük taşımasını gerektiren bir işte çalışmıyorsa bir hafta sonra işine dönebilir. Mini karın germe ameliyatında ise bu süreç daha hızlı ilerlemektedir ve hasta 3-4 gün sonra iş hayatına geri dönebilirler.

Karın germe ameliyatı sonrası hamilelik

Karın germe operasyonu hamileliği olumsuz etkileyen bir süreç değildir. Doğum sonrası bu operasyonu yaptırmak isteyen bireye ise 1 sene sonra yapılmalıdır. Bu 1 senelik süreçte birey hem diyet ve sporla kilo verebilir hem de karında oluşan deformasyonlar daha belirgin hale gelmektedir.