KAŞ KALDIRMA AMELİYATI

Yaşlanma süreciyle birlikte bütün yüz aşağıya doğru sarkmaya başlar. İlk belirtiler de alın ve kas bölgesinde görülmektedir. Yaşlanmayla beraber kaşlarda düşme görülebilir. Kaşların gözkapaklarıyla birlikte sarkması ileriki düzeylerde gözlerin üzerinde toplayarak görmeyi olumsuz etkileyebilir.

Kaş kaldırma ameliyatıyla birlikte daha genç bir görünüme sahip olmak mümkündür. Ayrıca kaşların sarkması sonucu daha sinirli ve daha yorgun bir izlenim verilmektedir. Kötü beslenme, yaşlanma, sigara kullanımı, stres, yüz felç, yüzdeki çeşitli tümörler kaş sarkmasına sebep gösterilebilir.

İdeal kaş şekli nasıl olmalıdır?

İdeal kaş şekli her yüz yapısı için aynı değildir. Bir uzman görüşüne danışarak buna karar verilmelidir. Bunun yanı sıra genelleme yapıldığında ise;

Yuvarlak yüzü olan kişilerin keskin açılı kaşlara sahip olmaları, oval yüze sahip olanların hafif açılı kaşlara sahip olmaları, uzun yüzlü kişilerin düz kaşlara sahip olmaları, kare veya köşeli yüzlü kişilerin de yay şeklinde kaşlara sahip olmaları önerilmektedir.

Kaş kaldırma ameliyatı çeşitleri:

Günümüzde en sık kullanılan yöntemdir. Endoskop adı verilen küçük ve ince kameralar yardımıyla minicik kesilerden gerçekleştirilen bir uygulamadır. İz bırakılmadan gerçekleştirilir. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatlarında saçlı derinin iç kısımlarında birkaç farklı noktadan küçük delikler açarak yapılır. Neredeyse hiç kanamaya yol açmaz, iz bırakmaz, saç kaybı oluşmaz. Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında ise daha az morluk ve şişlik gözlenir, daha hızlı iyileşme gözlenir. Bu operasyon 1-2 saat sürmektedir. Operasyondan 2 gün sonra banyo yapılabilir, 3 gün sonra iş hayatına dönebilir.
ilk olarak kaş şekli belirlenir daha sonra saçlı deri üzerinde minik kesikler yapılarak bu kesiklerden geçirilen dikiş ile kaşa kadar indiriliyor ve bu sayede kaş kaldırma işlemi başarıyla gerçekleştiriliyor. 15-20 dakika uygulama sürmektedir. Fakat kullanım süresi kısadır. Kişinin mimik hareketlerine bağlı olarak 6ay-3 sene arası bir kullanım süresi vardır. Tekrarlanması gerekmektedir.
Kişinin şakak kısmından saçlı deri çıkarılmasıyla uygulanmaktadır. Bu yöntem zaman geçtikçe dikişlerin saçsız bölgeler oluşumuna neden olur. Zamanla deri gevşer ve dikişler görünür hale gelmektedir.