KULAK ESTETİK CERRAHİSİ

Kulak estetiği ameliyatı doğuştan veya sonradan oluşan çeşitli şekil bozukluğundan dolayı gerçekleştirilir. Kulağın doğumsal olarak tam ya da kısmi yokluğu, doğuştan kulak memesinde bozukluk, kulak çevresi ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulak memesinde bulunan deliklerde yırtılma olması durumunda, küçük kulak görünümü, kulağın buruşturulmuş kağıt gibi büzüşük olması, ağır ve büyük küpe takmaktan dolayı kulak memelerinin büyümesi ve uzaması, sivri kulaklar bir kaza sonucu kulağın kısmi ya da tümünün kaybı gibi sebepler sonucu kulak estetiği yapılabilir. En sık rastlanan kulak estetiği ise kepçe kulak adıyla anılan otoplasti uygulamasıdır.

Otoplasti (kepçe kulak) estetiği

Kepçe kulak oluşumunu kulak ve kafa arasındaki açının geniş olması sebebiyle veya kulak kıvrımlarının yeterli düzeyle oluşmamasıyla görmekteyiz. Bu problemler derecelere ayrılmaktadır. Kulağın tamamı, 2/3 ü veya 1/3’ü belirgin olabilir. Kepçe kulak oluşumu her iki kulakta da olmak zorunda değildir. Yalnızca tek bir kulakta da görülebilir. Kulak %90 oranında 6 yaşında gelişimini tamamlamaktadır. Bu yaştan sonra kepçe kulak ameliyatı istenilen bir zamanda gerçekleştirilebilir. 

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı 10-12 yaşın altındaki çocuklarda genel anesteziyle, daha büyük yaştaki kişilerde ise lokal anesteziyle uygulanmaktadır. Ameliyat her iki kulak içinde yapılıyorsa ortalama 1-1,5 saat sürmektedir.

Kulak estetiği genellikle kulak kepçesi arkasından iğ şeklinde bir deri parçasının çıkartılması ile başlar. Kıvrım oluşturmak için dikiş konulacak kısımlar işaretlenir. Kıkırdak törpülenerek uygun bölgelerden kıvrılacak kıvama getirilir. Kulak tabanı ile kafa kemik zarı arası dikişler ile kulak ile kafa arasındaki açı daraltılır. Kulak sayvanına daha önceden planlanan bölgelere konulan dikişler ile şekil verilir. Bazı kulak yapılarında kulak kepçesine kıvrım yapıldıktan sonra kulak kepçesinin çekimi ile kulak memesinin de arkaya doğru dönmesi beklenirken dönmediği hatta daha belirgin olarak öne doğru dönük kaldığı gözlenir. Bu gibi durumlarda özel bir teknikle kulak memesi arkasından doku çıkarılarak kulak memesinin de arkaya kıvrılması sağlanır. Kulak arkası deri estetik dikiş ile onarılarak kulak ameliyatı tamamlanır. Hastalar eğer lokal anestezi aldıysa o gün taburcu olabilirler.

 

Kepçe kulak ameliyatının riskleri nelerdir?

Otoplasti düşük risk taşıyan bir ameliyattır. Kısa sürede en çok rastlayacağımız problem ameliyat sırasında hematom oluşumu ve enfeksiyondur.

Kepçe kulak ameliyatından sonra iz kalır mı sorusu sıkça sorulan sorulardan. Bu ameliyat sonrası kepçe kulağın arka kısmında küçük izler oluşmaktadır. Bu izler arkadan bakıldığında görünebilecek kadar açık bir yerde değildir. Bu izler 12 aya kadar zamanla azalır az görünür hale gelir ama tamamen kaybolmazlar.  

Ameliyat sonrası

Kulak kepçesi ameliyatından sonra şiddetli bir ağrı gözlenmez. Ağrı olursa günlük hayatta kullanılan ağrı kesiciler tercih edilebilir.

Kulak kepçesi ameliyatı sonrası hasta 3 hafta boyunca kulaklarının tümünü kapatacak, çok sıkı olmayan bir bant takmalıdır. Bu bantın kullanımı aynı zamanda operasyon sonrası oluşabilecek ödemi de azaltmaktadır.

Bir müddet saç kurutma makinesi, fön makinesinden uzak durulmalıdır.

Operasyondan 3 gün sonra duş alıp yıkanabilirsiniz.