MEME ESTETİK CERRAHİSİ

Meme estetiği doğuştan vücuda göre orantısız olması, doğum sonra emzirme gibi nedenlerden dolayı deformeler olması, erkeklerde memenin fazla büyümesi, çeşitli nedenlerden dolayı memeyi kaybetme gibi nedenlerle yapılmaktadır.

Neden tercih edilir?

Meme estetiği çeşitli nedenlerle yaptırılabilir. Memenin vücuda oranla küçük olması bireyin rahatsız olabileceği ve kendini mutsuz hissedebileceği bir durum oluştururken memenin büyük olması görsel olarak kişiyi rahatsız edebileceği gibi; kıyafet seçiminde özgür olamama, aşırı terlemeye neden olabilir. Buna ek olarak sağlık açısından da olumsuz etkileri vardır. Aşırı sırt ve boyun ağrısına sebebiyet verebilir. Kişinin memesinde eşitlik olmaması sebebiyle de tercih edebilir. Genetik faktörler, hormonlar, kısa sürede fazla miktarda kilo verme, emzirme meme sarmasına neden olabilir. Meme sarkması sonucunda kişi meme estetiğini tercih etmek isteyebilir. Böylece daha dik memelere sahip olurlar. Erkeklerde yanlış beslenme, östrojen ve testosteron hormonlarındaki düzensiz artış nedeniyle oluşan meme büyümesi rahatsızlık verebilir. Bunun için de bu işlem uygulanabilir. Son olarak çeşitli nedenlerden dolayı memesinin birini veya ikisini kaybetme sonrasında meme rekonstrüksiyonu işlemi tercih edilebilmektedir.

Çeşitleri nelerdir?

Doğumsal olarak, yaşlanmaya bağlı, memede eşitsizlik olması, hızlı bir şekilde kilo vermeye dayalı olarak veya meme kanserinden sonra memenin küçülmesi veya alınması üzerine meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Meme büyütme operasyonunda doktor hastaya uygun şekil ve büyüklükte implant kullanımına karar verir. Genellikle koltuk altı ve göğüs altından yapılan kesilerden bu implantlar yerleştirilir.
Doğumsal olarak, kilo almaya bağlı veya çeşitli tümörler sonucu büyük memeye sahip olmak kişiyi rahatsız edebilir. Ayrca büyük meme sırt, bel ve boyun ağrısına neden olabilir. Bununla birlikte duruş problemleri ortaya çıkabilir. Büyük memenin oluşturduğu başka bir problem ise kadınlarda omuz bölgesinde çökme oluşması ve göğüs aralarında oluşan pişik enfeksiyon ve alerji oluşumudur. Meme küçültme operasyonu meme dokusundaki fazla yağ dokusu ve meme dokusu çıkartılır ve meme yeniden şekillendirilir.
Yaşla beraber veya kilo alıp vermeye bağlı meme elastikliğini kaybetmesi, emzirme sonrası deformasyon oluşması, büyük memeye sahip olmak memenin sarkmasına sebebiyet verir. Bu durumda meme dikleştirme işlemi yapılmaktadır. Hasta ayakta muayene edilir meme ucunun çevresinden meme kıvrımına dikey bir kesi atılarak ölçüm yapılır ve meme altına protez yerleştirilir.
Erkeklerde aşırı meme büyümesidir. Hormonal nedenler, aşırı kilo gibi durumlardan dolayı olabilir. Liposuction yöntemiyle tedavi edilir.

Kimler uygulamamalıdır?

Doğum sonrası emzirme dönemindeki kadınlara yapılması uygun değildir. Kilo alma veya verme sürecindeki bireylere de bu ameliyat önerilmemelidir.

Meme estetik ameliyatı ve meme kanseri

Meme kanseri sonucu oluşan memenin bir veya ikisini kaybetme durumunda meme estetiği uygulanabilir. Bazı durumlarda meme kaybı yaşanmasa da oluşan deformasyonları düzeltmek amacıyla yapılmaktadır.

Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi bu meme estetiği ameliyatının da riskleri vardır. Çeşitli komplikasyonlar meydana gelebilir. Meme bölgesinde ağrı ve ödeme rastlanabilir. Meme ucunda hissizlik ve farklı yöne bakma ihtimali vardır. Süt kanallarına zarar verebilir.

Meme estetiği sonrası

İyileşeme sürecini kısaltmak adına sigara ve alkolden uzak durulmalı, ağır işlerden kaçınılmalı, beslenme planlanmalıdır. Ayrıca ideal kiloda olup bu kiloyu korumak meme estetiği sonrası oluşan başarılı görümün uzun süre devam etmesini sağlar. Ameliyat süresi 2-3 saat arasında değişmektedir ve hasta meme estetiği olduktan sonra 3-5 gün aralığında taburcu olabilir. Bu işlemden birkaç hafta sonra morarma, şişlik, ağrı görülebilir. Meme estetiği operasyonundan sonra izler kalıcıdır fakat zaman geçtikçe bu iz azalmaya başlar. Göğüste sıcaklık hissedilirse, ateş varsa veya kızarıklık fark edilirse cerrahi enfeksiyon oluşmuş olabilir. Bu duruda hemen doktora danışılmalıdır. Ameliyatın birinci haftasından sonra, ameliyatta vücutta sıvı birikmesini engellemek için konulabilecek olan drenler alınır. Dikişler ise 7-10 gün içinde alınır.