CHIRURGIA ESTETICĂ A BĂRBIEI – POMEȚILOR

Estetica pomeților

Există o structură triunghiulară în structura feței. Acesta este format din pomeți și bărbie. Pe măsură ce trece timpul, aspectul triunghiular al feței este înlocuit de o formă dreptunghiulară. În țara noastră, luxația pomeților nu este foarte frecventă. În acest fel, se obține un aspect mai tânăr. Odată cu deplasarea feței în jos odată cu vârsta, pomeții nu sunt foarte proeminenți. Cu toate acestea, deoarece este de dorit ca pomeții să fie proeminenți, aceștia pot fi măriți prin diferite metode.

Pentru mărirea pomeților se folosesc 2 metode:
Kişinin vücudundan alınan yağ elmacık kemiğine enjekte edilir. Lokal anestezi yöntemiyle yapılır.
Yüz ortasında düzleşme ileri aşamada olduğunda kullanılır. Ağız içinden yapılan kesiden girilerek protez elmacık kemikleri üzerine yerleştirilir. Ameliyat sonrası yanaklarda sızlama, morluk, şişlik görülebilir. Bu komplikasyonların azalması için bölgeye soğuk uygulanmalı ve baş yukarı yatılmalıdır.

Estetica bărbiei

Maxilarul trebuie să fie în armonie cu celelalte structuri ale feței. Problemele oaselor maxilarului pot fi rezolvate prin diferite metode.

Cum se aplică estetica vârfului bărbiei (genioplastie)?

Înainte de estetica vârfului bărbiei se efectuează diverse examinări. În acest sens, se examinează dezvoltarea facială, raportul dintre maxilar și față, problemele dentare care trebuie să se formeze din punct de vedere ortognatic. Această operațiune durează 1 oră. După operație, durerea este suficientă pentru a fi ameliorată cu analgezicele folosite în viața de zi cu zi. La o săptămână după operație, ar trebui să fie hrănit cu lichid. În cadrul acestei operații, se face o incizie sub bărbie sau în interiorul gurii, iar proteza este plasată acolo.

Implanturi utilizate în estetica bărbiei și a pomeților:

Alt çene kemiğinin olması gerekenden geride olan kişilere uygulanır. Çene çene ucu implantları ya da silikon çene ucu implantları kullanılarak öne doğru uzatılır ve bir orantı sağlanmış olur. Bu implantların hastaya uygun kalınlıkta ve uzunlukta olanı kullanılmaktadır. Politetrafiloruetilen implantları diğelerinden farklı olarak zamanla hücre içine girerek kemikleşmeye başlar. Ameliyat sonrası 1-2 gün yumuşak diyet ile beslenilmelidir.
Mandibula’nın gerektiği kadar gelişmediği durumda yapılmaktadır. Bu yöntem için bireye özgü olarak farklı implantlar kullanılır.
Genellikle burun estetiği ile birlikte yapılırç üst çene gelişiminin az gelişmesidir. Bu durumda çenede bir oransızlık görülür. Ağız içinde bir kesi yapılarak implant yerleştirilir.
Bu operasyonda kullanılan implantlar farklı kalınlıkta ve uzunluktadır. Kişiye uygun olan seçilmelidir. Operasyon sonrası birkaç gün yumuşak besinler tüketilmelidir. Lokal veya genel anestezi uygulanabilir. İmplantlar üst dudak ve dişler arasındali bölgeden kesiler açılarak yerleştirilir.