CHIRURGIA ESTETICĂ A PICIORULUI

Ce este estetica picioarelor?

Deși femeile preferă mai ales estetica picioarelor, aceasta este o operație efectuată și de bărbați. În cazuri cum ar fi grosimea piciorului din cauza greutății, piciorul fiind prea subțire, strâmb etc., aceasta poate deranja individul din cauza aspectului său fizic și, de asemenea, poate afecta negativ individul din punct de vedere psihologic.

De ce estetica picioarelor?

Estetica picioarelor este făcută persoanelor care nu sunt mulțumite de aspectul lor și vor să obțină aspectul pe care și-l doresc. Cu toate acestea, ar trebui să se facă și pentru sănătate. Copiii care nu sunt vaccinați și care suferă un accident vascular cerebral în urma acestuia pot avea picioare deformate. Operația este obligatorie în cazul copiilor cu o curbură congenitală a piciorului numită „picior strâmb”. Deformațiile picioarelor pot fi, de asemenea, observate ca urmare a deficienței de vitamina D în copilărie.

Afecțiuni care necesită estetica picioarelor

  • Çok ince ya da kalın bacaklar
  • Çarpık bacak
  • Asimetrik bacakla
  • O bacak

Tipuri de estetică a picioarelor

Çarpık bacak çoğunlukla bacakta yağ dağılımının eşit olmamasından kaynaklanır. Kemik eğriliğine bağlı çarpık bacak çocukluk döneminde D vitamini eksikliği yaşayan çocuklarda görülür. Bu operasyonda kemik eğriliğine herhangi bir işlem yapılmaz. Çarpık bacak estetiği yapılırken yağ transferi yapılarak bacaktaki eşitsizlik giderilir ve düz bir bacak görünümü sağlanır. Yağ transferini her zaman yapmak mümkün değildir çünkü bazı bireylerde vücuttan yağ alınamaz. Bu durumda hiyalüronik asit veya hidrofilik jel gibi sentetik dolgularla yapılır. Yağ fazlalığında dolayı çarpık bacak oluşmuşsa liposuction işlemi yapılır.
üst bacağın, alt bacağın veya her ikisinin de olması gerekenden kalın olması sonucu bacak inceltme estetiği uygulanır. Belirleyen bölgelere liposuction işlemi yapılır. Sonra, ilgili alanlara bölgesel uyuşma sağlayan ve yağları çözen lokal anestezik içeren bir çözelti enjekte edilir.
Bacağın çok ince olması nedeniyle yapılan estetiktir. Vücuttan yağ alarak bacağa enjekte edilir. Eğer vücutta bu işlem için gerekli yağ bulunmuyorsa implant takılır. İmplant diz ve ayak bileği arasına takılır. Kişinin implanta alışması zaman alabilir. Bu sebeple çıkartmak isteyen bireylere rastlanmaktadır. Bir hafta sonrasında yürüyüşe başlanmalıdır.
Yüksek miktarda kilo veren kişilerde üst bacağın iç kısımlarında sarkma oluşabilir. Bu sarkmalar genellikle uyluk iç tarafında ortaya çıkar. Bazı durumlarda uyluğun tamamı sarkmış olarak da görebiliriz. Bu durumda ise uyluk germe ameliyatı uygulanır. Fazla deri ve yağ dokusu çıkartılır eğer sarkmış deri varsa onun da alınması gerekir. Kesi yerleri yan yana getirilip dikilir.
Diz bacakta estetik açıdan en çok dikkat çeken yerdir. Dizde aşırı yağ birikimi oluştuğunda liposuction yöntemi kullanılarak yağ alımı gerçekleşir. Tam tersi yağ dokusunun azalması sonucu da dizde buruşmalar görülür. Bunun için de mezoterapi uygulayarak derinin genleşmesi sağlanır.