YÜZ ESTETİĞİ

Artan yaşla birlikte; daha genç görünmek, yüzdeki deformelerin düzeltilmesi için yüzdeki orantısızlıkları gidererek daha uyumlu bir görünüme kavuşmak için yüz bölgelerinde değişiklik yapılmasıdır. Yüz; ağız ve çene, yanaklar ve burun, alın ve göz çevresi olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Yüz estetiği uygulanırken ayrı ayrı bölümlerde değişiklik yapılabileceği gibi aynı anda birkaç bölüme de işlem uygulanabilir. Yüz estetiğinde en önemli yüze bütün olarak bakıldığında bir bütünlük oluşturmasıdır.

Yüz estetiği kimlere uygulanır?​

Her yaş grubu için uygundur ama 18 yaşından küçüklere önerilmemektedir. 40 yaşında sonra yaşlanma kendisi belli eder. Sigara ve alkol kullanımı, cildi iyi temizlememek, hava kirliliği, stres gibi faktörler ciltte yaşlanmayı tetikler. Bu görünümden uzaklaşmak için yüz estetiği bize kaçış yolu olur.
Yüz estetiği sarkma ve kırışıklara uygulanabileceği gibi spesifik bölgelere de uygulanabilir.

Yüz estetiği çeşitleri

  • Yüz ve Boyun Germe
  • Göz Kapağı ve Kaş Kaldırma
  • Burun Estetiği
  • Kulak Estetiği
  • Elmacık Kemiği ve Çene
  • Dudak Estetiği
6 ay süresinde tekrarlanması gerekmektedir. Yüz çevresinde oluşan çizgiler, kırışıklıklar genetik olabileceği gibi botoks yaptırmak için yaş sınırlaması yoktur. Yüzün farklı bölümlerinde meydana gelen kırışmaları gidermek için uygulanır. En sık botoks yapılan bölgeler arasında yatay çizgiler ve göz çevresindeki kırışıklıklar, boyun, kenarları, burun, dudak üstü ve çene bölgesinde görülen çizgiler yer almaktadır.
Kişinin kullanımına olarak 12 aya yakın kalıcılık göstermektedir. Cildi nemle doldurarak şişirme işlemi yapılmaktadır. Dolgu; dudak ve boyun bölgesine, yanaklara, göz çevresine, burun kenarlarına sıklıkla uygulanmaktadır.
Hyaluronik asit, protein, antioksidanlar, vitamin ve mineraller deriye enjekte edilerek kolajen kaybı ve güneş ışınlarına aşırı maruz kalma gibi sebeplerle ciltte görülen deformasyonları düzeltmek için uygulanır. Cildi eskiye oranla daha canlı kavuşturur.
Bu yöntem kişinin kendi kanının bazı işlemlerden geçirilerek, deforme olan bölgeye enjekte edilmesiyle yapılır. Enfeksiyon riski çok düşüktür.
Derinin üst katmanının soyulması sağlanarak alt tabakanın kolojen üreterek daha canlı ve genç görünmesini sağlar. Soyulan deriyle birlikte sivilce lekeleri, ölü deriler de ciltten uzaklaşmaktadır.
yüz germe ameliyatı olarak bilinmektedir. Kulak ve yanakların birleştiği yerden deriler alınarak boyun ve yanaktaki gerilmeler giderilir.