YÜZ GERDİRME

Yaş ilerledikçe cildin kırışması ve sarkmasıyla karşı karşıya kalınır. Bu deri gevşemesini toparlamak ve sarkmayı önlemek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Ani kilo kaybından veya obezite cerrahisinden sonra da deride bollaşmalar görülebildiğinden tercih edilen yöntemlerdir. Yaş ilerledikçe desek de her yaşta bireyin kendini iyi hissetmesi için uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Yüz gerdirme ameliyatına ne zaman ihtiyaç duyulur?​

50 yaştan sonra oluşan sarkmaları görmekteyiz. Genellikle bu yaşta sonra yüz germe işlemi yapılmaktadır. Fakat cildinizin kırışık olduğunu düşünüyorsanız ve bundan rahatsızlık duymaktaysanız yüz germe operasyonunu daha erken bir yaşta da yaptırabilirsiniz.

Yüz gerdirme ameliyatı nasıl yapılır?

Burada asıl amaç sarkan deriyi yerine getirerek bu unsurları olması gereken yerlere taşımış olmaktır. Yüz germe ameliyatı kulak önünden başlayıp arkaya doğru ilerleyen bir kesiyle yapılır. Sarkmış derinin fazlası çıkartılıp alınır. Yapılan keside bağ dokularına, aşağıya doğru sarkmış kaslara, mimik dokularına da müdahale edilir. Yani derinin kendisine dokunmadan derideki dokulara müdahale etmiş bulunmaktayız.

Yüz gerdirme ameliyatı sonrası süreç nasıl ilerler?

  • ameliyat sonrası hastanede kalma süresi 1 gündür.
  • 10-15 gün sonra hasta işine geri dönebilir.
  • uzun bir süre güneşten uzak kalmalıdır ama güneşe aruz kalırsa yüksek faktörlü koruyucu güneş kremleri kullanmalıdır.
  • İlk bir haftada morluklar ve şişlikler görülebilir bir hafta sonunda azalmaya başlayacaktır.
  • birkaç ay alkol, buhar banyosu ve sauna dan uzak durmalıdır.
  • ameliyat sonrası yüzün tam olarak algılanabilmesi için ortalama 1,5- 2 ay gereklidir.

Yüz gerdirme ameliyatının kalıcılık süresi ne kadardır?

Yüz germe operasyonu yaşlanmayı durduramayacağı için kalıcılık süresi için 10 yıl demek doğru olabilir. Aslında kişi bu süreyi kendi belirleyebilir. Spordan uzak, düzensiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, uykusuzluk, stres bu süreyi azaltmaktadır. Tam tersine sakin bir hayat süren, sigara alkol kullanımı olmayan, düzenli yaşam tarzını benimsemiş insanlarda bu süre uzayabilir. Güneş ışınları da bu süreci etkileyen faktörler arasındadır. Bu ameliyat için bir ömür vermiş olsak da etkileri devam etmektedir ve hiç yaptırmayan bireylere göre daha gergin bir yüze sahip olduğu gözlenebilir.

Yüz gerdirme ameliyatı sonrası karşılaşılabilecek komplikasyonlar?

Yüz germe sonrasında enfeksiyon ve kanama riski çok düşüktür.  Saç derisindeki kesimlerde iz kalma ihtimali de çok düşüktür. Kulaktaki iz ise kulak içerisinden geçirilirse kesim içeride kalacağından dolayı görünmez. Operasyon sonrası sigara içilirse kılcal damar tıkanmaları görülebilir ve kulaktan başlamak üzere ciltte siyahlıklar görülür. Sinir hasarı gözlenebilir ve bu durum geçici veya kalıcı olabilir. Yüz gerdirme ameliyatı sonrasında saç kaybı oluşmamaktadır.

Mini yüz germe nedir?

Yapılan kesimler sadece kulak önünde yapılırsa mini yüz germe ameliyatı denir. Küçük olduğu için daha hızlı iyileşme görülür ve daha az iz oluşması sağlanmaktadır. Az miktarda deri sarkması olan bireylere yapılabilir. Ancak bakıldığında yüz gerdirme ameliyatında iz kulağın iç kısmında kalmaktadır. Ayrıca mini yüz gerdirme ameliyatında deri pot durmasın diye büzüşerek dikilmesi gerekmektedir bu da izin daha kötü durmasına ve kulağın biraz ne çekilmesine sebep olur.