تجميل الشفاه

تحتل الشفاه مكانة مهمة في تجميل الوجه لقربها من مناطق مثل الأنف والذقن. تجميل الشفاه ليس شفاهًا مزعجة تبدو منتفخة.

تطبيقات تجميل الشفاه

  • Dudakların kalınlaştırılması/dolgunlaştırılması: dudağa hacim kazandırmak için uygulanmaktadır. Farklı şekillerde yapılabilir geçici ve kalıcı olarak tercih edilebilir. hyalünorik asit kullanılabilir ama süre olarak 6-9 ay sonra dudak eski görünümüne kavuşur. Daha kesin bir çözüm isteniyorsa dudak dokusu altına yerleştirilen implantlar veya dudak dokusu içine yağ enjeksiyonu tercih edilmelidir.
  • Dudakların inceltilmesi: rahatsız edici kalınlıkta olan dudaklara uygulanan bir işlemdir. Daha çok erkeklere uygulanmaktadır.
  • Üst dudağın yukarı kaldırılması: yaşlanmaya bağlı veya genetik olarak üst dudak aşağıya doğru yer değiştirir. Bu durumda hem daha yorgun bir görüntüyle karşılaşılabilir hem de dudağın daha ince görünmesine sebep olur. Dudağın iç kısmına gevşetici enjeksiyonlar verilerek dudağın şişmesi ve yukarı kalkması sağlanabileceği gibi Lip lift ameliyatı olarak da adlandırılan dudak ve burun arasındaki mesafeyi azaltan cerrahi bir operasyonla da bu işlem gerçekleştirilebilir.
  • Dudak çizgilerinin giderilmesi: dudak çizgilerinin yok edilmesi mümkün olmasa da azalmasını sağlayabiliriz. Özellikle sigara içenlerde görülür. Dudağa dolgu yaparak oluşan kırışıklıklar azaltılabilir. Üst dudakta görülme sıklığı daha yüksektir.
  • Dudak kıvrımlarının düzenlenmesi ve sınırlarının belirginleştirilmesi: estetik bir görüntü sağlamak için dudak kontörü yapılır. Üst dudakta eros yayı gibi bir hat çizerken alt dudaklarda yukarıya bakan bir parantez gibidir.

ما الذي يجب مراعاته؟

قد تحدث مضاعفات مثل تطور العدوى الموضعية ، واضطرابات التئام الجروح ، وتطور الندبات ، والنزيف ، والتنميل أو فقدان الإحساس بسبب تلف الأنسجة العصبية بعد تجميل الشفاه. يجب أيضًا مراعاة الأمراض المعروفة من أجل تحقيق النجاح في تجميل الشفاه. قد لا يتحقق النجاح المنشود لأن مرض السكري وأمراض الكلى المزمنة والآثار الضارة لالتئام الجروح وبنية الجلد قد تتدهور أيضًا.