OPERAȚII LA STOMAC

Ce este chirurgia bariatrică?

Chirurgia bariatrică este utilizată ca metodă de tratament care include intervenții chirurgicale restrictive, malabsorbante și combinate la persoanele care pot modifica anatomia tractului gastrointestinal și care nu au succes în tratamentul conservator al obezității. Înainte ca o persoană extrem de obeză să fie luată în considerare pentru o intervenție chirurgicală, trebuie demonstrat eșecul unui program cuprinzător care să implice exerciții fizice, modificarea stilului de viață, consiliere psihologică și implicarea familiei. Acesta a fost recunoscut ca fiind singurul tratament eficient pe termen lung pentru obezitatea de clasa III cu un IMC de 40 sau mai mult (sau un IMC de 35 sau mai mult cu comorbidități). Scopul intervenției chirurgicale este de a obține o pierdere în greutate corporală de 50-75% în termen de 5 ani.

En sık kullanılan yöntemdir. Midenin yaklaşık olarak %80’inin çıkartılmasıyla yapılır. Bu şekilde mide hacmi küçültülmüş olur. Ghrelin hormonu salgısı azaldığı için iştah azalır. Hem hormonal olarak hm de mide boyutunun değişmesinden dolayı zayıflama görülür.  Zımbalama hattında sızıntılar olabilir.
Gastrik bypass’a oranla daha basit bir yöntemdir. Gastrik bypass ameliyatlarından farklı olarak her ikisinde de mide küçültülür ama gastrik bypass ameliyatında bağırsak mide kesilirken mini gastrik ameliyatında bağırsak kesilmeden mideye bağlanır.

Kısıtlayıcı bir yöntemdir. Mideye proksimal olarak 30 mL hacimli küçük bir torba oluşturulur. Bu alanın doldurulması kişiyi tok hissettirir ve bu da daha az gıda tüketimine yol açar. Bu yöntem Kolay uygulanabilir, geri dönüştürülebilir.

Mide botoksu endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine botilinum toksini enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlemle ghrelin olarak adlandırılan açlık hormonu seviyesinde azalma görülür. Böylece mide boşalması yavaşlar ve açlık hissinin oluşumu gecikir. Bu işlem günümüzde fazlaca kullanılmaktadır. Botoksa alerjisi olanlar ve kas hastalığı olanlar için önerilmez.
Mideye endoskopik olarak yerleştirilir. Mide hacmini azaltarak ve vagus siniri üzerine baskı uygulayarak tokluk sağlar. En sık görülen komplikasyonu kusmadır. Bu yöntemin en büyük artısı normal beslenme düzenine porsiyon kontrolü yaparak devam edilmesidir. Kilo verilip beslenme alışkanlığının sağlanarak balon çıkarıldığında da kilo korunumu sağlanabilir.

Indicații pentru chirurgia bariatrică

Calificările pentru chirurgia bariatrică în majoritatea zonelor includ:

 • BKI ≥ 40 veya 45 kg'dan fazla kilolu.
 • BKI ≥ 35 ve T2DM, hipertansiyon, uyku apnesi ve diğer solunum bozuklukları, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, osteoartrit, lipit anormallikleri, gastrointestinal bozukluklar veya kalp gibi en az bir veya daha fazla obezite ile ilişkili komorbidite hastalık.
 • Önceden kilo verme çabalarıyla belirli bir süre devam eden sağlıklı bir kilo kaybına ulaşamama.
 • En az 5 yıldır fazla kilolu olmak ve cerrahi olmayan seçenekler denemek ancak başarısız olmak
 • 18-65 yaş (özel durumlarda ergen ve ileri yaş)

Sunt acești factori importanți pentru adolescenți și persoanele în vârstă în cazuri speciale?

Adolescenți

 • BMI> 40 + komorbidite
 • 6-12 aylık cerrahi olmayan tedaviye cevap vermeme
 • İskelet ve vücut gelişimini tamamlamış olmak
 • Ameliyattan önce ve sonra tıbbi psikolojik değerlendirmelere katılmak İleri yaş(>60 yaş)
 • Fayda-kayıp oranı
 • Yaşam kalitesi
 • Hayatta kalma süresi

Contraindicații ale chirurgiei bariatrice

 • 18 yaşın altında veya 65 yaşın üzerinde olmak
 • Tedavi edilmeyen ve obeziteye neden olan bir endokrin hastalık varlığı (Cushing, hipotiroidizm, insülinoma gibi)
 • Tedavi edilmeyen bir yeme bozukluğu (bulimia nervosa gibi) olması
 • Tedavi edilmeyen majör depresyon veya psikoz
 • Şiddetli koagülopati varlığı
 • Anestezi almaya engel olabilecek ciddi kalp hastalığına sahip olmak
 • Alkol veya madde bağımlılığı
 • Yaşam boyu vitamin replasmanı veya kalori kısıtlayıcı diyet gibi diyet önerilerine uyulmaması
 • Gebelik durumu ya da 12-18 ay içinde gebelik planlama
 • Kanser hastası olma
 • Şiddetli gastroözofageal reflü (GERD) (özellikle sleeve gastrektomi için)
 • Portal hipertansiyon
 • Crohn hastalığı olan hastalarda gastrik bypass cerrahisi

Metode de chirurgie bariatrică

Gastrectomia cu manșon (gastrectomie cu manșon)

Este cea mai frecvent utilizată metodă. Se realizează prin îndepărtarea a aproximativ 80 la sută din stomac. În acest fel, volumul stomacului este redus. Pofta de mâncare scade pentru că scade secreția hormonului ghrelin. Scăderea în greutate este observată atât din punct de vedere hormonal, cât și din cauza modificării dimensiunii stomacului. Este posibil să existe scurgeri în linia de capsare.

Bypass gastric - Bypass gastric Roux-En-Y (RYGB)

Prin această metodă, stomacul este redus la dimensiunea unei cești de cafea. Acesta este apoi conectat direct la intestinul subțire, iar substanțele nutritive sunt absorbite și excretate fără a fi digerate. Volumul mic al stomacului face ca alimentele consumate să fie limitate. Absorbția inadecvată susține, de asemenea, acest lucru și accelerează pierderea în greutate. Malnutriția provoacă deficiențe de vitamine și minerale.

Mini Bypass gastric

Este o metodă mai simplă în comparație cu bypass-ul gastric. Spre deosebire de operația de bypass gastric, stomacul este redus în ambele cazuri, dar în cazul bypass-ului gastric, intestinul este tăiat în stomac, în timp ce în cazul mini-operației gastrice, intestinul este conectat la stomac fără a fi tăiat.

Bandă gastrică (bandă gastrică, clemă)

Este o metodă restrictivă. Se formează un mic sac cu un volum de 30 ml proximal stomacului. Umplerea acestui spațiu te face să te simți sătul, ceea ce duce la un consum mai mic de alimente. Această metodă poate fi ușor de aplicat, reciclabilă.

Stomac Botox

Botoxul gastric este procesul de injectare a toxinei botulinice în anumite părți ale stomacului prin metoda endoscopică. Acest proces reduce nivelul hormonului foamei numit grelină. Astfel, golirea gastrică încetinește și senzația de foame este întârziată. Această procedură este utilizată pe scară largă în prezent. Nu este recomandat celor care sunt alergici la Botox și celor cu boli musculare.

Balon intragastric (balon stomacal)

Acesta este introdus endoscopic în stomac. Acesta asigură sațietatea prin reducerea volumului stomacului și prin aplicarea unei presiuni asupra nervului vag. Cea mai frecventă complicație este reprezentată de vărsături. Cel mai mare avantaj al acestei metode este că dieta normală poate fi continuată prin controlul porțiilor. Menținerea greutății poate fi realizată și după îndepărtarea balonului, prin pierderea în greutate și menținerea obiceiurilor alimentare.

Nutriția după chirurgia bariatrică

Alimentația și activitatea fizică sunt de mare importanță după o operație bariatrică. Alimentația regulată și sportul ar trebui să facă parte din fiecare aspect al vieții dumneavoastră. Așa că ar trebui să facă parte din viața ta. Pentru a trece la o dietă normală după o operație bariatrică, trebuie să se parcurgă anumite procese. Dietă diferită se aplică în momente diferite în perioada postoperatorie.

Berrak sıvılarla başlar. Ameliyattan birkaç gün sonra uygulanır. Kısa süreli bir geçiş diyetidir. Karbonat, şeker ve kafein içermeyen berrak sıvılar, çok az enerji içeren veya hiç enerji içermeyen, sıvı ve elektrolit sağlayan bir diyettir.
Berrak sıvı diyetten sonra yaklaşık 14 gün boyunca uygulanır. Yüksek protein içeriğine sahip gıdalar artık bu aşamada tüketilmeye başlanabilir. Şekersiz meyveli içecekler, yağsız süt, soya sütü, Hindistan cevizi sütü, tavuk suyu, kafeinsiz çay kahve tüketilebilir.
Püre diyeti postoperatif 2., 3. ve 4. haftalarda uygulanır. Bariatrik cerrahide püre diyetleri puding ve ezilmiş patates yoğunluğunda olacak şekilde blenderize edilmiş ya da yeterli sıvı ile sıvılaştırılmış besinlerden oluşur. Omlet ve konserve balık (tuna ya da somon) gibi besinler püre diyeti ile uyumlu değildir. Meyveler ve sebzeler pürede yer alabilir. Öncelikle proteinli besinler, sonra sebzeler ve meyveler, en son tahıllar tercih edilmelidir. Yaklaşık 1800 ml günlük sıvı tüketilmelidir ve su yemekler arası yavaş yavaş tüketilmelidir. Öğün sırasında sıvılardan kaçınılmalı ve yemek yedikten sonra 30 dakika sıvı tüketimi için beklenmelidir. Baharatlı, çok sıcak ya da çok soğuk besinlerden kaçınılmalıdır Hangi besinin tolere edilebildiğinin iyi anlaşılması için bir öğünde sadece bir yeni besin denenmelidir.
Doğrama, öğütme, ezme ve püre yapma işlemlerini kapsar. • Yumuşak diyetler 5., 6., 7. ve 8. haftalarda uygulanır. Protein kaynaklı besinler ilk tüketilir. Akabinde sebzeler, meyveler ve sonra tahıllar tüketilmelidir. Günlük 1800 ml sıvı (protein sıvıları dahil) yemek öğünleri arası yavaş yavaş tüketilmelidir. Öğün sırasında sıvı tüketmekten kaçınılmalıdır. Yemek sonrası sıvı tüketimine devam etmek için 30 dakika beklenmelidir. Tüm besinler yumuşak olmalı ya da yumuşak kıvamda pişirilmelidir. Tüm besinlerin çok iyi çiğnenmesi gerekmektedir.
Bariatrik cerrahi sonrası standart diyete 9. haftada başlanır. Hedef sıvı tüketimi günlük yaklaşık 1800 ml’dir. Öğünlerde sıvı tüketmekten kaçınmaya devam edilir ve öğün sonrası sıvı tüketimine devam etmek için 30 dakika beklenmelidir. Marul ve havuç gibi çiğ sebze tüketimine başlanabilir. Ancak salatalık gibi sert yüzeyli ve büyük tohumlu olan besinlerden kaçınılmalıdır. Besinler iyi tolere edilebilmeleri için hızlı tüketilmemeli ve çok iyi çiğnenmelidir. Ameliyattan üç ay sonra diyetin çeşitliliği arttırılabilir ve tüm besin gruplarındaki besinler tüketilebilir

Complicații ale chirurgiei bariatrice?

Complicațiile variază în funcție de tipul de operație. Aceste complicații sunt declanșate de vârsta înaintată și de problemele de coagulare a sângelui. Aceste complicații pot apărea și la persoanele extrem de obeze. De obicei;

Gastrointestinal semptomlar:

 • Kronik kusma
 • Kilo vermeye bağlı ciltte sarkmalar
 • İshal
 • Soğuk intoleransı
 • Saç kaybı
 • Yetersiz beslenme nedeniyle zayıflık
 • Anoreksi
 • Laktoz intoleransı
 • Dumping sendromu
 • Dehidratasyon

Ce fel de proces ar trebui să fie procesat înainte de chirurgia bariatrică?

Trebuie întreruptă utilizarea aspirinei sau a medicamentelor care conțin aspirină și a substanțelor care subțiază sângele. Înainte de operație, dieteticianul ar trebui să determine deficiențele nutriționale și aportul și nevoile actuale de nutrienți ale individului și să aplice un program de nutriție specific individului.

Care ar trebui să fie pierderea în greutate adecvată după o operație bariatrică?

Pierderea optimă în greutate este de a pierde 50-80% din greutatea corporală în exces.

Sarcina după chirurgia bariatrică

Este posibil să rămâi însărcinată la 18 luni după o operație bariatrică. Cu toate acestea, dacă persoana a suferit o operație de gastrectomie în manșon, trebuie să aștepte 1 an.